top of page

מהו בעצם עיקרון השיטה שמנצח את הגמגום?

כאשר האדם הסובל מבעיות גמגמום מנסה לדבר הוא יודע שהוא לא יצליח לדבר בשטף, כי הרי הוא מגמגם, מה שגורם לו להיכנס ללחץ ולגמגם יותר, ויכול להוסיף לו עוד בעיות דיבור עד כדי החמרה וחוסר יכולת לבטא אפילו מילה אחת ברצף. לכן כדאי ואף רצוי להתחיל תהליך של טיפול בגמגום ובכך לאפשר שליטה על שטף דיבור שיהיה בידיים של האדם הסובל מהפרעת שטף הדיבור.
השיטה של מכון ד"ר פלואנסי אומרת לאדם – תשכח מהכול. תתחיל מחדש, שים בצד את ההרגלים “המגונים” של הדיבור שלך, למד מחדש לנשום, להגות, לבטא. תתגבר על טראומת הדיבור שלך בלימוד חדש של שטף דיבור.
בעצם, תלמד קודם כל איך לשלוט בצורה נכונה על הדיבור שלך ולהפיק דיבור שוטף יותר וכך תוכל להתמודד עם כל האתגרים המפריעים לך לתקשר ביום יום, ואפילו תלמד לדבר מול קהל.
אלפי הבוגרים שאימצו את שיטת עיצוב הדיבור של מכון ד"ר פלואנסי כבר מדברים שוטף. טיפול בגמגום אצלנו זו השיטה היחידה שמנצחת את הגמגום, אבל לא רק אותו. גם את הסטיגמה, את הדימוי העצמי הנחות והחרדה, את חוסר האונים... זו השיטה שמחזירה את הדיבור לתלם ומעניקה  ביטחון עצמי ובטחון בדיבור וגורמת להתחיל לא רק לדבר מחדש, אלא גם להשיג את מה שנמנע בעקבות הגמגום!

שטף דיבור- עכשיו יש תקווה!

האדם הסובל מגמגום לרוב כלל לא יודע שמה שבאמת מפריע לו לדיבור הוא לא הגמגום אלא הפרעת שטף הדיבור שהגמגום הוא רק תופעת לוואי שלה. יחד עם הגמגום, להפרעת שטף הגיבור תופעות לוואי רבות, כמו למשל-  הארכת הברות וצלילים ולחיצה עליהן, דיבור מהיר ע"מ להספיק להגיד הכול עד התקיעה, בליעת צלילים, הברות או מילים כדי "להתחמק" מהתקיעה, דיבור שקט וממולמל, הימנעות וקיצור הדיבור וכו'. תופעות אלה מאוד מקשות ומביכות בעיקר למי שסובל מגמגום.

מגמגום לבעיות פסיכולוגיות

 גמגום או הפרעות בשטף הדיבור מתחילות בדיבור אבל ממשיכות הלאה. הן עלולות להפוך לבעיות הגורמות לאדם המגמגם לדימוי עצמי נמוך, להימנעות ממצבים תקשורתיים או מתקשורת בכלל, ומבודדים אותו מהחברה.
מסיבה זו היה מקובל בעבר לזהות מגמגמים עם בעיות פסיכולוגיות והם טופלו ע”י פסיכולוגים, אלא שהיום מבינים כי הבעיות הפסיכולוגיות של האדם המגמגם הן הנובעות מהגמגום ולא להיפך. 
האדם מתמסר ונרתם כל כולו כדי להתגבר על הגמגום המביך והמתסכל. הוא נכנס ללחץ ואז קשיי הדיבור שלו מחמירים. הוא מניע את הרגליים והידיים בגלל הלחץ, מנסה להוציא משפט אחד שלם ונתקע, מה שמקשה עליו מאוד.
היום יש תקווה לאנשים עם בעיות דיבור! שיטת ד"ר פלואנסי המניבה תוצאות מעולות לאנשים הסובלים מגמגום תוך מתן שליטה על שטף דיבור נקי.

מהי שיטת ד"ר פלואנסי?

במכון ד"ר פלואנסי מטפלים באנשים בשיטה מיוחדת המבוססת עיצוב שטף אשר פותחה במקור לשיפור שטף דיבור. שיטה זו הומצאה בשנות ה-70 ע”י פרופסור וובסטר מוירג’יניה והובאה לארץ ע”י פרופ’ קרול, מחלוצי השיטה בעולם.
שיטת העיצוב של שטף דיבור מלמדת את האדם הסובל מגמגום לדבר מחדש ולשמור על שטף דיבור רצוף וברור. נקודת ההנחה היא שכיוון שהגמגום גם נובע מלחץ, ראשית יש למנוע ולהפיג את הלחץ הזה כליל, ללמד את האדם לנשום נכון מחדש, להפיק צלילים והברות מחדש, להתחיל לעשות צעדים ראשונים ונכונים בדיבור, בלי שהרגלי הגמגום יעכבו או יפריעו לו בדיבור.
הבעיה בשיטה הייתה שהיא לא נתנה כלים לשימור התוצאות לאורך ימים ושנים על ידי המשך תרגול נכון ומדויק, וכן לא לימדה את האדם הסובל מגמגום איך להתמודד עם העולם האמיתי שמחכה לו בחוץ.
וכך אחד מבוגרי הטיפול בשיטת עיצוב שטף הדיבור שעבר את הטיפול בהדסה עין כרם בשנות ה-90 הגיע למסקנה כי צריך להמציא שיטה חדשה אשר תבסס על ליווי קליני צמוד ותרגול יומיומי בבית בעזרת תוכנת מחשב מיוחדת שפותחה לצורך כך ומאז ועד היום ד"ר פלואנסי הוא הפתרון מספר אחד לסובלים מגמגום והפרעות שטף הדיבור!

אז איך מתגברים על הגמגום?

ע"מ להתגבר על הגמגום יש לעבור תהליך שיקומי למערכת הדיבור אשר ילמד אותנו בחזרה איך לשלוט במערכת ואיך לא לתת לגמגום להכתיב לנו את אופן הפקת הדיבור, מה אני אומר ואת החיים שלנו בכלל.

תוכלו לשמוע יותר בהרחבה על הנושא בהרצאה המרתקת שאנו מעבירים במסגרת בדיקת ההתאמה.

bottom of page