top of page

מהי שיטת ד”ר פלואנסי?

שיטת ד”ר פלואנסי הינה שיטת טיפול ייחודית אשר פותחה בארץ בשנות ה90. שיטה זו מבוססת על הגישה הטיפולית הוותיקה הנקראת “עיצוב שטף הדיבור” אשר בשעתו הניבה תוצאות מוגבלות בלבד בגלל חוסר האפשרות ללמוד את הטכניקה בצורה המדויקת בגלל מגבלות טכנולוגיות, כמו גם חוסר היכולת של המטופל להמשיך את התרגול המדויק בבית. אותן מגבלות טכנולוגיות חייבו טיפול באמצעות קורסים אינטנסיביים אשר לא היו זמינים לקהל הרחב בגלל הצורך במכונים מיוחדים שבהם היה הציוד היקר והידע הנדרשים.

שיטת ד”ר פלואנסי מגיעה לתוצאות המדהימות אותן ניתן לראות באתר ע”י כך שבאמצעות מערכת ד”ר פלואנסי שפותחה בהשקעה מרובה לאורך שנים הקורס עובר למחשב האישי של המטופל, אשר מלווה באופן אינטנסיבי לאורך שנה שלימה, ע”י הצוות המקצועי של המכון. כך המטופל לומד את הטכניקות ברמת הדיוק הגבוהה ביותר שניתן, ויכול לשמר את התוצאות לאורך השנה ע”י תרגול נכון ומדויק ביותר כאשר בכל שלב המערכת מספקת פידבק למטופל על איכות הביצוע של התרגול.

מלבד הדיבור השוטף שנרכש הצוות קליני מלווה את המטופל באופן צמוד לאורך כל השנה על מנת להעניק למטופל את הליווי הרגשי הנדרש במסע לשיפור שטף הדיבור אשר מלווה לרוב גם בתהליך ריגשי משמעותי. במהלך התהליך הרגשי הצוות המקצועי מוודא את השימוש בכל מה שנלמד בכל מצבי היום יום השונים מבלי לפחד או לחשוש מהדיבור.

הליווי נמשך גם לאחר היישום המוצלח של הדיבור החדש, וזאת בכדי לוודא את השימוש הנכון של הדיבור החדש בכלל מצבי היום יום תוך הת שהמטופל משמר את התוצאות לאורך ימים ושנים. בכך שיטת ד”ר פלואנסי היא חלוצה אמיתית בתחומה שכן היא הראשונה להביא לתוצאות כל כך מרשימות אצל כלל המטופלים בשיטה, כאשר המטופלים מדווחים על מהפך של ממש בכל תחומי חייהם.

מה שעומד ביסוד שיטת ד”ר פלואנסי היא ההבנה הפשוטה שהגמגום ובעיות השטף השונות, בניגוד לסטיגמות רווחות, אינה נובעות מטראומת ילדות או בעיות ריגשיות שונות ומשונות, אלא שמדובר פשוט בהפרעה גנטית הפוגעת במערכת הדיבור בדיוק כמו שישנן הפרעות הפוגעות במערכת השמיעה או הראיה. ולכן יש לפנות לשורש הבעיה ולתת לך את הכלים לשלוט בדיבור ושלא הוא ישלוט בך. ברגע שאתה שולט בדיבור אתה מסוגל להשיל מעליך את כל החששות והחרדות מהדיבור שמלווים אותך לאורך השנים וגם לכך לד”ר פלואנסי את המענה.

יש היגיון משכנע רב בשיטת עיצוב הדיבור של ד”ר פלואנסי משום שהיא מבקשת  ודורשת מהמטופל להתמקד  קודם כל בטכניקה של דיבור נשימה והגיה. במילים אחרות היא אומרת לו תנשום, תהגה, תגיד את זה ואת זה, ובהתמקדות בטכניקה עצמה, בלימוד מההתחלה, מנסה כל מטופל להתמודד (וגם מצליח) להתחיל לדבר לפי השיטה ובלי כל התחושות הקשות שליוו אותו עד היום.

שיטת ד”ר פלואנסי מתבצעת ע”י תוכנת מחשב והיא נעשית מול מחשב שנותן משוב, פידבק ומעודד את האדם הסובל מגמגום להתמיד בשיטה וללמוד לדבר מחדש. הסוד להצלחה הוא שילוב של תוכנת מחשב, קלינאי תקשורת המלווה את התהליך ונפגש עם המטופל פעם בשבוע כדי לוודא שתהליך הטיפול מתבצע כמו צריך ע”י המטופל. ליווי צמוד עוזר להגיע למטרות המדויקות של הטיפול בגמגום. המטופלים מתרגלים בנפרד וביחד את הנלמד כדי לשפר את ההישגים, שילוב של יציאה לשטח, ומפגשים שבועיים בכל רחבי הארץ עוזרים לתרגול מצבי דיבור מול קבוצה ולפני קהל אקראי.

טיפול בדיבור מרפא את הנפש!

שינוי ההגדרה בקטלוג הפסיכיאטרי המצוין לעיל, מתיישבת עם אחת השיטות המובילות היו בטיפול בגמגום של מכון פלואנסי, שיטת ד”ר פלואנסי אשר לא מתימרת לעסוק ברקע הפסיכולוגי של המטופל אלא בהפרעת הדיבור עצמה. נקודת ההנחה כי התופעות הפסיכולוגיות אומנם קיימות אצל חלק מן המגמגמים, אך הטיפול לא עוסק בהן בשלב הראשוני, אלא קודם כל בהפרעה עצמה. ע”פ הגישה הבהביוריסטית (CBT) שיפור בשטף הדיבור והתגברות והתמודדות נכונה עם הפרעת השטף והגמגום, הם אלה שבסופו של דבר יפחיתו  את תחושות החרדה, יעניקו למטופלים ביטחון, וככל שהדיבור יהיה יותר שוטף והגמגום יופחת, כך ייעלמו בהדרגתיות גם התופעות הפסיכולוגיות השונות הנלוות אליו.

טיפול בגמגום במכון ד”ר פלואנסי נותן פתרון לבעיית הגמגום, טיפול בגמגום באמצעות שיטת טיפול ייחודית באמצעות תוכנת מחשב ביתית לשימוש יומיומי בשילוב הנחיות וליווי צמוד ממטפל מוסמך. עבודה בסבלנות, סובלנות וכמובן נחישות תביא את התוצאה הדרושה. כאשר עובדים עם משמעת עצמית ומתרגלים יום יום התהליך קל הרבה יותר, החשיבות של התרגול הביתי הוא עצום, תרגול הוא המפתח להצלחה בטיפול, הפידבק מתוכנת המחשב עוזרת לכל מטופל לכל מצב עדכני על איכות התרגול ועל מה כדאי לעבוד יותר.

אתם מוזמנים להתרשם מתוצאות השיטה על מטופלים המרואיינים באתר.

אתם מוזמנים להתרשם מתוצאות השיטה על מטופלים המרואיינים באתר.

הרצאתו של פרופסור קרול בנושא - טיפול שטף הדיבור

bottom of page